Tippjuht Meelis Milderi 10 õppetundi kogetud kriisidest

Foto: Baltika Grupp


Tippettevõtja Meelis Milder on kogenud seitset erinevat kriisi, millest on põhjalikumalt kõnelenud oma Äripäevale kirjutatud lugudesarja “Milderi märkmed” kolmandas osas. Millised on kümmekond olulisemat kogemust kriiside kohta, kirjutab Milder Äripäeva teemaveebis Kaubandus.ee.

– Kõige tähtsam on teha kõik ettevõtte homseks ellujäämiseks (pole mõtet arutada, kuidas me sügishooaega korraldame, kui me homset üle ei ela).

– Kõige tähtsam on kohe ja kiiresti reageerida ja kõik vajalikud otsused ühekorraga ära teha.

– Tuleb olla nii radikaalne, kui see koheseks ellujäämiseks vajalik on.

– Kui müügid on maas, siis tuleviku prognoos otsib tõenäoliselt vastust küsimustele: kas põhi on käes ja kui kaua aega see kestab? Tavaliste valikute – optimistlik-keskmine-pessimistlik – kõrvale on mõtet lisada veel superpessimistlik ja optimistlikust loobuda. Suurema tõenäosusega kestab kriis pigem kauem kui lühemat aega.

– Müügid ei sõltu meist, kulud aga küll. Tee kõik selleks, et kriisi oodatava pikkuse jooksul oleksid reaalselt makstavad kulutused võimalikult väikesed. See puudutab esmajoones suuremaid kuluallikaid, nagu töötasud, rendid-liisingud, tasud kauba ja toorme eest.

– Otsi lahendusi kindlasti koos oma inimeste ja äripartneritega, ilma nendeta on ellujäämise missioon mõttetu. Suhtle!

– Uuri võimalusi abi või täiendavate vahendite saamiseks (riik, pangad, investorid, äripartnerid), aga tea, et appi tullakse vaid sellele, kes kõigepealt ise kõik endast oleneva teeb.

– Pea meeles, et hetkel tegeled veel kriisi sisenemisega ja selle juhtimise alustamisega. Edasi tulevad kriisiplaani elluviimise ja kriisist väljumise faasid. Ole valmis pikaks pingutuseks.

-Kindlasti on kriis hea võimalus oma ettevõtte ärimudeli tugevdamiseks või lausa muutmiseks. Aga ellujäämine kõigepealt!

-Ära unusta, et ka see kriis saab ükskord läbi!

Ettevõtete Kriisiabikeskus
info@kriisiabkieskus.ee
www.kriisiabikeskus.ee

UUDISED & ARTIKLID

Soovid meid toetada?

Kui oled TELIA võrgus, siis saad meile teha toetuskõne telefonil 900 70 23.
Helistades sellele numbrile toetad meie tegevust 5 euroga.

Tee palun Sulle sobivas suurses ülekanne meie kontole LHV pangas
EE397700771004734517
Selgitusse märgi "Toetan eesti ettevõtjate kriisiabi"
Saaja: MTÜ Eesti Ettevõtete Kriisiabi

TÄNAME!

privaatsus | powered by markintel