Ivo Suursoo – kriisi järel ähvardab Eesti arengut kolm lõksu

Foto: ITL


 

Kriisi järel ähvardab Eesti arengut kolm lõksu – tööjõu, keskpärase tootlikkuse ja keskmise sissetuleku lõks. Mõistlik tundub kriisist väljudes investeerida lõksudest pääsemiseks kolme pöördesse – digipööre, innovatsioonipööre ja rohepööre, kirjutab IT-ettevõtja Ivo Suursoo

Kus on probleem, seal on ka lahendust. Elukvaliteedi esirinnas on riigid, kes on edukad just järgmistes “pööretes”.

1. Digipööre

Digipööre koondina tähistab komplekti, kuhu mahub digitaliseerimine, automatiseerimine ja robotiseerimine. Ootamatult on käimasolev kriis siin abiks. Kordades on kasvanud e-kaubandus ja kaugtöö digikanalites. See loob eeldused muuta meie harjumusi. Äkki olemegi avastanud, et poes ei pea käima aega raiskamas, kaubad saan tellida koju. Iga päev ei pea kontoritöötajad autoga tööle sõitma – edukalt saab tööd teha kodus. Ka tööülesanded füüsilist tööd tegevatele inimestele saab edastada elektroonselt jne.

Selline mõttemaailma muutus võib tuua kaasa olulise efektiivsuse kasvu. Kui siia nüüd lisada tööstuse digitaliseerimine, kontaktivaba tootmine ja tarneahel, siis suudame tulevikuks luua olukorra, kus tavapärase gripiviiruse levik väheneb kordades, kuna tööpositsioonidel inimeste vahel on vähem füüsilist kontakti. Digipööre on rohkem kui eelnevad üksikud näited, digitaliseerimine loob eelduse efektiivsuse kasvatamiseks, nii nagu neljarajaline tee tagab kiire ja ohutu liikumise naaberlinna.

2. Innovatsioonipööre

Eesti majanduse lisandväärtuse kasvu vajadusest on räägitud 10 aastat, aga konkreetseid samme selle suunas oleme suutnud teha vähe. Lisandväärtuse kasvu teid on loetud hulk:

  • saame liikuda lihtsa allhanke pakkujast keerukamate toodete allhanke teostajaks;
  • veelgi atraktiivsem on aga luua ise teadus-arendusmahukat toodet (nagu Cleveron, Milrem või Chemi-Pharm);
  • suur võimalus on ka suurema väärtusega teenuste eksport (mida teeb IKT-sektor) või hakata väärtusahelas platvormiks (näitena Bolt).

Kõigi nende näidete taga on innovatsioon ja arendustegevus ning toode ja teenus, mida pakutakse, on uuenduslik või nutikam, sageli teadus-arendusmahukam. Sellise toote tunnetuslik väärtus kliendile on suurem ja seeläbi ka makstav hind kõrgem. Kõrgem makstav hind summeerubki majanduse terviku lisandväärtusena – innovatsioonipööre toob kaasa lisandväärtuse kasvu ja jätkusuutliku palgakasvu.

3. Rohepööre

Rohepöördest on palju räägitud kui pealesurutud mittetootlikest investeeringutest – mingite riiklike nõuete täitmiseks. Sellisena see praegu paistab küll, aga koos innovatsioonipöördega võiks õnnestuda ka rohepöördest leida ärivõimalusi. Rohepööre on korraga nii kohustus kui ka võimalus.

Need pöörded tuleb teha just sellises järjekorras – digipöördega loome aluseeldused majanduse efektiivsusele, innovatsioonipöördega kaasame riigi ja erasektori mõtlema loovalt kasvatama pakutavat lisandväärtust, mille järgi rohepöörde tegemine julgete ja innovaatiliste lahendustega on vaid aja küsimus.

Eesti on unikaalsete äratundmiste lävel

Me oleme riigieelarve tegemisel näinud, et meil ei ole raha täitmaks erakondadeülest kokkulepet viia teadus-arendustegevuse investeeringud tasemele 1% SKPst (võin eksida, aga suurusjärgus 150 miljonit jääb puudu). Samas vaid nädalad hiljem õpetab kriis meile, et on vaja julgust leida või laenata 2 miljardit, et toetada viirusekriisist kannatavat majandust.

See dilemma – raskem on leida heal ajal 150 miljonit kui raskel 2 miljardit – õpetab, et riigieelarve raha on prioriteetide ja tunnetatud olulisuse sümbioos (inglise keeles sence of urgency). Kui me tajuksime Eesti majanduse kolme pöörde läbiviimist samavõrd olulisena kui koroonakriisi, kas me siis käituksime Eesti riigieelarve valikutes teisiti? Ma arvan, et jah. Ma arvan, et me investeeriksime järgmised 2 miljardit aitamaks majandust neid kolme pööret läbi viia.

 

Loe lisaks SIIT

 

Ettevõtete Kriisiabikeskus
info@kriisiabkieskus.ee
www.kriisiabikeskus.ee


 

Sulle meeldib see, mida me teeme? Tule meie TOETAJAKS

UUDISED & ARTIKLID

Soovid meid toetada?

Kui oled TELIA võrgus, siis saad meile teha toetuskõne telefonil 900 70 23.
Helistades sellele numbrile toetad meie tegevust 5 euroga.

Tee palun Sulle sobivas suurses ülekanne meie kontole LHV pangas
EE397700771004734517
Selgitusse märgi "Toetan eesti ettevõtjate kriisiabi"
Saaja: MTÜ Eesti Ettevõtete Kriisiabi

TÄNAME!

privaatsus | powered by markintel