Erkki Markus: jäta raha omadele, neil on seda rohkem tarvis

Foto: Smaily


Palun jäta raha omade kätte. Nii jõuab see kiiremini sinu ja teiste eestlaste kätte tagasi, kirjutab ettevõtja ja Smaily asutaja Erkki Markus arvamusloos.

 

Ettevõtjaid valdab hirm

Need tuhanded kohalikud ettevõtjad, nende seas ka su autoremondilukksepp ja pagariäri omanik, ei lähe juba mitu nädalat heatujuliselt voodisse, vaid nad kardavad seda nagu väike laps, kes arvab, et pimeda toa kapis on kollid. Ongi, aga need on väikese kohaliku ettevõtja „kollid“ – eurod, sendid, üüriarved ja intressid, mis kollitavad praegu hullemini kui kunagi varem.

Näiteks seda restorani omanikku, kes sulle naeratuse saatel ilusas karbis lambakotletid koju kätte tõi, kollitas samal ajal mõte, et kas tänase ringiga õnnestus tal teenida piisavalt, et õhtul kokale maksta ja homse ringi jaoks mõni liiter kütust paaki juurde tankida.

Sushikohast öeldi, et ooteaeg on kaks tundi? Järelikult tööd jagub ja pappi tuleb, arvad sa? Ei, sest see 40-kohaline saal seal sushirestos on praegu tühi ja kojuvedu on selle koha viimane õlekõrs, mis aitab selle tühja saali rendiarveid maksta.

Saad sa aru, et neil on sinu raha praegu reaalselt vaja. Sinu, minu ja teiste raha, kes oskavad hinnata ja austada väikeärisid ja kohalike ettevõtjaid. Ja ära muretse, nad ei sõida selle rahaga palmi alla (ei saagi ju), nad ei vaja seda raha ka uue teleka või kodukino ostmiseks. Ei, nad ei osta endale uut autot, murutraktorit ega ATV-d.

Neil on vaja su raha praegu selleks, et ellu jääda, arveid maksta ja leib lauale panna. Selleks, et ka olukorra taastudes saaksid sa oma sushit, kanapirukaid ja õlivahetusi. Et sa saaksid astuda päriselt oma lemmikrestorani, süüa oma lambakotletti ja juua seda head proseccot. Ja osta ka järgmistel lihavõtetel neid mahedaid kanamune.

Suurte asemel väikesed

Kui sa oled üks neist õnnelikest inimestest, kel töö alles ja palk kärpimata, siis nüüd on koht, kus peaksid tegema omad järeldused ja otsustama, kas kiruda edasi suure poeketi kojukande järjekordi või helistada vahelduseks sellele väiketalunikule ja küsida, mis tal veel peale munade ja kartuli pakkuda on.

Või kui kibeled ikka suurest poeketist tellima, siis lase käia, aga proovi valida kodumaised kaubad. Näiteks Saaremaal on tipptasemel piima- ja lihatööstused, pluss terve hulk väiketootjaid, kes kõik head ja paremat söögi- ja joogikraami toodavad. Ja neile on su toetus praegu väga oluline.

Asi on tegelikult veelgi lihtsam – tarbi neid tooteid ja teenuseid, mida sa siiani oled tarbinud, aga veendu, et edaspidi oleks need kodumaist päritolu. Sest nende eest makstud raha jõuab ringiga tagasi meie inimestele ja meie majandusse.

Kui oled ettevõtja, siis on sul samuti võimalik oma panus anda, et su raha kodus püsiks. Alustuseks vaata kriitilise pilguga üle, kus su ettevõtte digimaailm pesitseb – kes majutab su veebi, mis CRM platvorm su firmas kasutusel on, mis süsteemi peal e-pood tiksub või kelle abil uudiskirjad klientideni jõuavad. Kui selgub, et kasutusel on mõni välismaine tarkvara või teenus, siis palun kaalu võimalust võtta kasutusele mõni Eesti alternatiiv!

Loe lisaks SIIT

Ettevõtete Kriisiabikeskus
info@kriisiabkieskus.ee
www.kriisiabikeskus.ee

 

UUDISED & ARTIKLID

Soovid meid toetada?

Kui oled TELIA võrgus, siis saad meile teha toetuskõne telefonil 900 70 23.
Helistades sellele numbrile toetad meie tegevust 5 euroga.

Tee palun Sulle sobivas suurses ülekanne meie kontole LHV pangas
EE397700771004734517
Selgitusse märgi "Toetan eesti ettevõtjate kriisiabi"
Saaja: MTÜ Eesti Ettevõtete Kriisiabi

TÄNAME!

privaatsus | powered by markintel