Andri-Peedo Talu peremees, Võrumaa Talupidajate Liidu juhatuse esimees Kermo Rannamäe:

Kuidas on praegusel kriisiajal käinud talunike käsi ning mida tasuks teha, et kõiges selles ellu jääda?

Foto: Andri-Peedo talu


Andri-Peedo talu peremees, Võrumaa Talupidajate Liidu juhatuse esimees Kermo Rannamäe rääkis intervjuus Kairi Ojale, kuidas on praegusel kriisiajal käinud talunike käsi ning mida tasuks teha, et kõiges selles ellu jääda.

On päevselge, et praegune kriis annab tunda pea kõikides sektorites, väiketootjate puhul aga vahetuimalt. Kui suur on praeguse kriisi vahetu tagasilöök Teie ettevõtte kontekstis? Pean silmas töötajaid, kelle ees kohustused ja ka muid kohustusi, mida tõenäoline käibelangus on komplitseerinud

Kindlasti on sektoreid, mis said juba kriisi esimeste päevadega suuri tagasilööke ja kelle käive langes nulli päevadega, alates kriisi algusest. Väiketootjad, kellel müügikanaleid vähe, võis müük kaduda täielikult. Andri-Peedo talu hoiab vee peal see, et tegelesime aktiivselt müügitööga, uute toodete arendamisega ja uute müügikanalite otsimisega. Esimesena langesid ära restoranide tellimused, ära jäävad laadad ja messid, meie puhul ka talu tutvustavad ekskursioonid ehk agroturism. Meie käibest moodustas restoranidesse müük umbes 30%, nüüd on see null. Praegu tuleb käivet veel poodidest ja jaekettidest, vähesel määral e-müük. Jaekettides võib ennustada müügil langustrendi, inimesed püsivad ilusti kodus, on varunud koju vajalikud toiduvarud, suletakse kaubanduskeskuseid, inimesed kaotavad töö või väheneb sissetulek. Andri-Peedo talu kogukäive on langenud 50%, mis võib kriisi süvenedes veelgi kukkuda.

Meie talus on loomad, kes vajavad hoolt, lüpsmist, söötmist- neid tegevusi ei saa jätta tegemata. Kuna kitsepiimal puudub kokkuostja, siis kogu piima väärindame kohapeal- ühesõnaga töömaht on sama, selles seisus kedagi koondada või vähendada palka on keeruline või mõeldamatu.

– Kas ja mida olete ette võtnud, milliseid samme astunud? Kuidas suhtute praegusel ajal müüki ja turundusse, kas teadvustate uute klientide leidmise vajalikkust praegusel kriisiajal?

Põllumajanduses on mitmed tegevused väga pikaajaliste tagajärgedega. Sellel aastal uuendamata põllud ei anna ka järgmisel aastal soovitud saaki. Vähendades loomade arvu või sööda koguseid kulude kokkuhoiu eesmärgil, toimuvad need kõik tuleviku arvelt. Tavaseisu taastamine on kulukas ja pikaajaline protsess. Oma talus oleme püüdnud kulusid nii palju kui võimalik kokku tõmmata, seda aga kindlasti mitte loomade heaolu arvelt, küll aga jäävad tõenäoliselt ära kevadel planeeritud heinamaade uuendamised, sest selleks hetkel vahendid puuduvad. Meie ettevõtte toimimiseks on möödapääsmatud kulud näiteks palgad, loomasööt, elekter, gaas, pakendid- nende tasumine on möödapääsmatu. Kuid laenud, liisingud, intressid ja riigi maksud on need, mille osas ootame leevendusi. Hetkel on läbirääkimised pangaga ja MES-iga laenumaksete osas, loodame, et meile tullakse vastu.

Turunduse poole pealt käib Andri-Peedo talu toodete ja brändi tutvustamine pidevalt, kasutades selleks igasuguseid erinevaid turunduskanaleid. Püüame leida kontaktivabu müügikanaleid, nagu näiteks e-poed või kauba kojuvedu, mis oleks koostöös heade partneritega. Nende võimaluste kasutamine on klientide seas tõusvas trendis ja sinna tuleb ka meil panustada.

– Kas Teie hinnangul on Riik toimetanud praegu relevantselt ning kas kavandatav abipakett näib Teile piisavalt tõhus ja loogiline? Mida omalt poolt veel välja pakuksite, kuidas saaks näiteks Eesti Ettevõtjate Kriisiabikeskus ettevõtjaid aidata?

Olukord on täiesti uus kõigi jaoks ja praegune kriis erineb eelnevatest märgatavalt. Isegi oodatavat Eesti riigi majanduslanguse protsenti on raske prognoosida. Kõik oleneb sellest, kui kaua praegune olukord kestab ja kuidas see mõjutab kogu maailma majandust. Põllumajandust on tabanud eelnevatel aastatel juba mitu kriisi, millest pole suudetud taastuda tänaseni. Nagu ütlesid Aasta põllumehed, siis kodumaist toitu vajame nii kriisis, kui ka pärast seda. Põllumajandussaaduste ja toidutootmine kuulub Eesti olulisemate strateegiliste majandussektorite hulka. Kindlustunde suudame tagada vaid siis, kui toiduainetega isevarustatuse tase ja toidu julgeolek on riigile üks prioriteetidest. Seega paluvad põllumehed valitsusel olla toeks ja abiks reaalsete ja kiirete lahendustega, mis tagavad toidutootmise tõrgeteta jätkumise. Tarbijatena saame kodumaist toidutootmist toetada oma igapäevaseid ostuvalikuid tehes.

ETKL-i poolt tehtud soovitused väiketalude aitamiseks:

  • Käendused
  • Intressivabade käibelaenude andmised
  • PRIA toetuste varasemad väljamaksed
  • Tööjõumaksude ajutine alandamine.

Eesti Ettevõtjate Kriisiabikeskus teeb kindlasti praegu väga tänuväärset tööd, olles abiks ettevõtjate nõustamisel läbi e-kanalite, sest nagu ka ühiskonnas üldiselt, on ka ettevõtjatel praegu suuresti teadmatus paljudes küsimustes ja kui on koht, kust saada adekvaatset nõu, siis see loob vajaliku turvatunde ja võib päästa nii mõnegi töökoha. Kriisiabi keskus saaks vbl koondada pakilisemad mured ja küsimused, anda adekvaatset nõu vastavatele riiklikele asutustele, mida ettevõtjad kõige enam vajavad.

– Mida soovitate kõigile teistele kodumaistele toidutootjaile, milline on Teie ellujäämistaktika? Ning lõpetuseks mõni positiivne mõttekild?

Minul kui ettevõtjal puudub täielikult mugavustsoon, olen ettevõtja 24/7. Olen kuulnud parastamist, et kriis on kestnud kaks nädalat ja juba vingute. Ei vingu, otsime lahendusi, et oma raske tööga ülesehitatud ettevõtted päästa. Kui on probleem, siis tuleb sellele leida lahendus või väljapääs võimalikult kiiresti, muidu jäädki tulekahjusid kustutama, kõike korraga ei jõua, ikka üksiti, muidu kaasnevad magamata ööd ja kurnatus, mis viib läbipõlemiseni. Sellepärast soovingi kindlat meelt ja läbimõeldud tarku otsuseid ja kohanemisvõimet uues olukorras. Olemises on ilu, nagu ka elusolemises, seega kellel võimalik püsige kodus ja olge hoitud!

 

 

Ettevõtete Kriisiabikeskus
info@kriisiabkieskus.ee
www.kriisiabikeskus.ee

 

UUDISED & ARTIKLID

Soovid meid toetada?

Kui oled TELIA võrgus, siis saad meile teha toetuskõne telefonil 900 70 23.
Helistades sellele numbrile toetad meie tegevust 5 euroga.

Tee palun Sulle sobivas suurses ülekanne meie kontole LHV pangas
EE397700771004734517
Selgitusse märgi "Toetan eesti ettevõtjate kriisiabi"
Saaja: MTÜ Eesti Ettevõtete Kriisiabi

TÄNAME!

privaatsus | powered by markintel